Great weekend at the  Scottish Indoor Championships for Club athletes  U13/U15 and U20 on both Saturday 11th and Sunday 12th.  Full results of all the Giffnock Performances extracted thanks to Billy Glasgow. Many medallists hitting the Podium, many finalists, loads of  PBs, undoubted great experience for all our athletes new to competition  ‘getting their foot on the start line’ at their 1st major Scottish athletics competition,  several Club Records and two  CBPs [Championship Best Performances ] The range of performances across the Age Groups and across the disciplines,  from Sprints to Pole Vault to Triple Jump to Shot Putt to fantastic Middle Distance efforts all augur well for the  Summer Outdoor season  and some other remaining indoor targets for combined eventers and Triple AAA events.

All photographs courtesy of Bobby Gavin –  click an image to enlarge.

READ THE SCOTTISH ATHLETICS REPORT

Where to start ?  A   veritable feast of  medals -8 on Saturday and 16 on Sunday with our Under 15  Multi Eventers  Reuben Nairne and Murray Fotheringham deserving of special mention amongst the additional double medallists and  the outstanding individual performances. We might be highlighting medallists and records here, but parents and athletes need to be aware that the club recognises all the efforts of all our athletes at these championships who fought hard to train perform, get into finals and whose persistence will no doubt in future be rewarded.

MEDALLISTS  on Saturday

 U13 Girls

 Angelica Mayer taking Bronze in her 1st year at 60m with a time of  8.51  and  Bronze in  Long Jump with 4.60m

 Isla Scott for 3rd in the 800m  with  2:31.73

U13 Boys  we had  2 Medallists  Silver & Bronze in Shot Putt

 Mark McCabe    Silver           7.20m

 Daniel Martin    Bronze        7.18m and 

 Daniel Martin      Bronze       60m Hurdles in 11.13

 Reuben Macdonald    Bronze in the 1500m    with    5:02.93

U20 Men 

 Alessandro Schenini   with the Silver Medal in the U20 Long Jump with 7.03m   U20 Club Record

 MEDALLISTS  on Sunday 

 Reuben Nairne   GOLD in the U15B 60mh  with  9.29 

 Reuben Nairne  GOLD in the U15 B Pole vault with 3.27,  Club Record and CBP 

 Reuben  Nairne Silver   in U15 B Long Jump  with  5.61m         

 Alyson Bell  Silver in theU15G  60m with  8.04 –   U15G Club Record

 Alyson Bell   Bronze in U15G 200m with   26.73

 Rosie McKay   Silver in  U15B 300m   with         43.46 

Kate Richardson   Bronze     in U15 G 1500m with     4:46.95

Jennifer Dallas Bronze in U15 G Shot  with 10.12m  U15G Club Record  

 Murray Fotheringham   GOLD in U15B Triple Jump     11.41m  U15B Club Record         

Murray Fotheringham   Silver  in U15B 800m in      2:10.06      

 Murray Fotheringham  Bronze in  U15B High Jump with  1.62m 

 Adam Deverill    Bronze in U15B 300m     41.10

Adam Deverill      Bronze U15B Triple Jump    10.20m     

 Chris Mackay  GOLD in  U20M High Jump   with  1.92m          

 Ethan Dear   Bronze  in    U20M High Jump  with   1.87m  

 Erin Wallace    GOLD  in U20W 1500m   4:27.18  CBP  & U20 Club Record.

As we are now aware several of our athletes have their eye on a trip to the Bahamas as part of the Commonwealth Youth Games Team and several including Erin,  have posted qualifying times and performances which are more than heading in the direction of selection.  

Well done all our Athletes !

 

RESULTS SATURDAY

6   190 Daniel Martin          Giffnock North AAC        9.14q  

4   239 Aidan Cunning          Giffnock North AAC        9.20q

4   217 Euan Thomson           Giffnock North AAC        9.28

2   240 Lewis Taylor           Giffnock North AAC        8.95Q 

Semi Final

3   240 Lewis Taylor           Giffnock North AAC        8.85q 

4   190 Daniel Martin          Giffnock North AAC        9.06 

6   239 Aidan Cunning          Giffnock North AAC        9.22  

Final

8 Lewis Taylor                 Giffnock North AAC        8.86  

U13G 60m

1   242 Angelica Mayer         Giffnock North AAC        8.67Q

3   199 Skye Moulson           Giffnock North AAC        9.22Q

7   241 Arshvir Kaur           Giffnock North AAC       10.22  

7   243 Eilidh Veitch          Giffnock North AAC       10.02 

5   209 Amy Greene             Giffnock North AAC        9.35q

Semi Final

1   242 Angelica Mayer         Giffnock North AAC        8.63Q

4   199 Skye Moulson           Giffnock North AAC        9.16   

5   209 Amy Greene             Giffnock North AAC        9.17 

Final

3 Angelica Mayer               Giffnock North AAC        8.51

U13G 60MH

6   512 Emily Watson           Giffnock North AAC       12.32   

7   199 Skye Moulson           Giffnock North AAC       13.02 

4   499 Imogen Maher           Giffnock North AAC       11.67

U13B 60MH

Final

3   190 Daniel Martin          Giffnock North AAC       11.13

U20M 800m

3   786 Nikolai Gajic          Giffnock North AAC     1:59.25q

Final

5 Nikolai Gajic                Giffnock North AAC     1:58.14   

U20W 800m

 

U20M 200m

3     5 Jason Wu               Giffnock North AAC       23.54q 

5    33 Ross Lipp              Giffnock North AAC       24.82

Semi Final

9 Jason Wu                     Giffnock North AAC       24.01   2

U20W 200m

U13B 200m

4 Mark Chalmers                Giffnock North AAC       28.95Q  3

6 Mark McCabe                  Giffnock North AAC       29.27Q  7

14 Euan Thomson                Giffnock North AAC       30.52Q  4

21 Aidan Cunning               Giffnock North AAC       30.50   5

24 Lewis Taylor                Giffnock North AAC       31.11   2

31 Lachlan Nelson              Giffnock North AAC       31.89   6         

32 Ben Whittington             Giffnock North AAC       31.92   4    

34 Michael Nolan               Giffnock North AAC       33.21   1

Semi Final

3   515 Mark Chalmers          Giffnock North AAC       29.17q

2   526 Mark McCabe            Giffnock North AAC       29.29

6   217 Euan Thomson           Giffnock North AAC       32.27

Final

6   515 Mark Chalmers          Giffnock North AAC       30.60

U13G 200m

19 Josie Reilly                Giffnock North AAC       30.50q  3 

22 Rachael Morran              Giffnock North AAC       30.79q  6

26 Imogen Maher                Giffnock North AAC       31.33   7

29 Nuala O’Donnell             Giffnock North AAC       31.56   5

34 Isla Fotheringham           Giffnock North AAC       33.05   2         

35 Kate Paul                   Giffnock North AAC       33.10   8   

37 Emily Watson                Giffnock North AAC       33.36   2         

38 Eilidh Veitch               Giffnock North AAC       33.40   8

41 Skye Moulson                Giffnock North AAC       34.41   5

Semi Final

5   502 Rachael Morran         Giffnock North AAC       31.66   

6   506 Josie Reilly           Giffnock North AAC       31.73 

U20W 400M

4 Sophie Haldane               Giffnock North AAC       59.10Q  1

Final

4   495 Sophie Haldane         Giffnock North AAC       58.81

U13G 800m

Final

3 Isla Scott                   Giffnock North AAC     2:31.73   4  

12 Nuala O’Donnell             Giffnock North AAC     2:39.67   3

16 Rachael Morran              Giffnock North AAC     2:44.98   1         

17 Isla Fotheringham           Giffnock North AAC     2:45.21   2  

23 Kate Paul                   Giffnock North AAC     2:57.30   2 

26 Grace Studham               Giffnock North AAC     3:00.63   1

U13B 800m

Final

10 Hugh Shiels                 Giffnock North AAC     2:31.25   3

17 Mark MacInnes               Giffnock North AAC     2:36.60   2   

23 Lachlan Nelson              Giffnock North AAC     2:48.30   1

U13B 1500m

Section  1                                                         

1   522 Reuben Macdonald       Giffnock North AAC     5:02.93

Section  2

4   516 Andrew Combe           Giffnock North AAC     5:30.83

Final

3   522 Reuben Macdonald       Giffnock North AAC     5:02.93   1

9   516 Andrew Combe           Giffnock North AAC     5:30.83   2

U20W Long Jump

Final

4   486 Megan Busby            Giffnock North AAC       5.40m

      FOUL  5.40m  FOUL  3.86m  FOUL  5.40m                    

U13B Shot

Final

2   526 Mark McCabe            Giffnock North AAC       7.20m

      7.07m  6.72m  7.20m  6.57m  6.60m  4.96m                

3   190 Daniel Martin          Giffnock North AAC       7.18m

      6.43m  6.64m  7.18m  6.23m  5.52m  6.06m      

U20M Long Jump

Final

2     8 Alessandro Schenini     Giffnock North AAC       7.03m New U20 Club Record

      

U13B Long Jump

Flight  1

5   526 Mark McCabe            Giffnock North AAC       4.30m

      FOUL  4.04m  4.30m  FOUL  FOUL  4.16m                  

Flight  2

3   217 Euan Thomson           Giffnock North AAC       3.89m

      3.35m  3.53m  3.89m             

Final

5   526 Mark McCabe            Giffnock North AAC       4.30m

      FOUL  4.04m  4.30m  FOUL  FOUL  4.16m    

15   217 Euan Thomson          Giffnock North AAC       3.89m

      3.35m  3.53m  3.89m   

U13G Long Jump

Final

3   242 Angelica Mayer         Giffnock North AAC       4.60m

      4.37m  4.44m  FOUL  4.43m  4.60m  FOUL                  

8   499 Imogen Maher           Giffnock North AAC       4.00m

      4.00m  3.64m  3.95m             

9   512 Emily Watson           Giffnock North AAC       3.44m

      3.25m  3.43m  3.44m                                     

10   506 Josie Reilly          Giffnock North AAC       3.39m

      3.25m  3.39m  2.44m                                     

30   209 Amy Greene            Giffnock North AAC       3.03m

SUNDAY RESULTS  

15B 60mh

1 #  528 Reuben Nairne         Giffnock North AAC        9.29

U15G 60mh

2 #497 Sophie Inglis           Giffnock North AAC        9.85Q  

3 #94 Lara Sturgeon            Giffnock North AAC        9.89Q

6 #492 Iona Denholm            Giffnock North AAC       10.92

6 #508 Grace Robertson         Giffnock North AAC       13.76

Semi

2 #  497 Sophie Inglis         Giffnock North AAC        9.77Q  

3 #   94 Lara Sturgeon         Giffnock North AAC        9.90q 

Final

5 #   94 Lara Sturgeon         Giffnock North AAC        9.75 

8 #  497 Sophie Inglis         Giffnock North AAC       10.01

U15B 60m

6 #  137 Michael Foley         Giffnock North AAC        9.41

U15G 60m

2 #71 Alyson Bell              Giffnock North AAC        8.29Q

3 #89 Niamh Smith              Giffnock North AAC        8.70

Semi

2 #   71 Alyson Bell           Giffnock North AAC        8.18Q

Final

2 #   71 Alyson Bell           Giffnock North AAC        8.04 New U15G Club Record

U20W 60m

1 #   32 Amy Donaghy           Giffnock North AAC        8.13Q

Semi

4 #   32 Amy Donaghy           Giffnock North AAC        8.17

U20M 60m

2 #    8 Alessandro Schenini   Giffnock North AAC        7.28Q  

4 #    5 Jason Wu              Giffnock North AAC        7.54              

5 #   33 Ross Lipp             Giffnock North AAC        7.81   

2 #    4 Andy Moses            Giffnock North AAC        7.46Q

Final

4 #    8 Alessandro Schenini   Giffnock North AAC        7.19          

5 #    4 Andy Moses            Giffnock North AAC        7.36

U15G 300m

4 #  485 Kirstie Bowes         Giffnock North AAC       48.97 

2 #  500 Rosie McKay           Giffnock North AAC       44.32Q

Semi

2 #  500 Rosie McKay           Giffnock North AAC       44.05Q

Final

2 #  500 Rosie McKay           Giffnock North AAC       43.46

U15B 300m

1 #  518 Adam Deverill         Giffnock North AAC       41.52Q

Final

3 #  518 Adam Deverill         Giffnock North AAC       41.10

U15G 1500m

1 #  507 Kate Richardson       Giffnock North AAC     5:00.45Q            

2 #  491 Francesca Davidso     Giffnock North AAC     5:00.62Q 

7 #  496 Leila Hickey-Fuga     Giffnock North AAC     5:30.56 

Final

3 #  507 Kate Richardson       Giffnock North AAC     4:46.95          

4 #  491 Francesca Davidso     Giffnock North AAC     4:52.19  

U15B 1500m

1 #  514 Ethan Carolan         Giffnock North AAC     4:31.95Q

Final

7 #  514 Ethan Carolan         Giffnock North AAC     4:44.56  

U20M 1500m

6 #  798 Nikolai_ Gajic        Giffnock North AAC     4:11.40          

7 #  534 Oliver Watson-Swe     Giffnock North AAC     4:11.64 

U15G 800m

7 #  487 Mary Rose Cairns      Giffnock North AAC     2:45.88

2 #  489 Emma Chamberlain      Giffnock North AAC     2:26.21q

8 #  498 Caoilfhinn MacKen     Giffnock North AAC     2:44.76

2 #  504 Lauren Paterson       Giffnock North AAC     2:25.89q  

8 #  482 Lauren Agnew          Giffnock North AAC     2:47.47

6 #  513 Anna Young            Giffnock North AAC     2:38.59

Final 2

6 #  489 Emma Chamberlain      Giffnock North AAC     2:29.89 

U15B 800m

1 #  519 Murray Fotheringham   Giffnock North AAC     2:19.98q

4 #  521 Jacob Luc             Giffnock North AAC     2:21.78q

Final 1

4 #  521 Jacob Luc             Giffnock North AAC     2:22.70

Final 2

2 #  519 Murray Fotheringham   Giffnock North AAC     2:10.06

 

U20W 1500m

1 #  511 Erin Wallace          Giffnock North AAC     4:27.18 Championship BP New U20 Club Record    

U15G 200m

1 #   71 Alyson Bell           Giffnock North AAC       27.45Q

2 #  484 Eva Blues             Giffnock North AAC       28.56Q

6 #  487 Mary Rose Cairns      Giffnock North AAC       29.94  

2 #   89 Niamh Smith           Giffnock North AAC       27.86Q

6 #  485 Kirstie Bowes         Giffnock North AAC       30.73   

Semi

1 #   71 Alyson Bell           Giffnock North AAC       26.64Q 

4 #   89 Niamh Smith           Giffnock North AAC       28.16

5 #  484 Eva Blues             Giffnock North AAC       28.85

Final

3 #   71 Alyson Bell           Giffnock North AAC       26.73

U15B 200m

3 #  521 Jacob Luc             Giffnock North AAC       26.83

5 #  137 Michael Foley         Giffnock North AAC       30.40 

U15G Shot

3 #  490 Jennifer Dallas       Giffnock North AAC      10.12m  New U15G Club Record        

      9.49m  9.63m  8.89m  10.12m  8.75m  9.59m

U15B Pole Vault

1 #  528 Reuben Nairne         Giffnock North AAC       3.27m Championship BP        

     2.92 3.02 3.27 3.37    

U15B Trp J

1 #  519 Murray Fotheringham   Giffnock North AAC      11.41m New U15B Club Record         

      10.60m  10.27m  10.56m  10.41m  10.60m  11.41m

3 #  518 Adam Deverill         Giffnock North AAC      10.20m          

      9.73m  10.18m  PASS  PASS  10.20m  10.01m     

U15B High Jump

3 #  519 Murray Fotheringham   Giffnock North AAC       1.62m          

     1.57 1.62 1.67                                    

U20M High Jump

1 #  524 Chris Mackay          Giffnock North AAC       1.92m          

     1.82 1.87 1.92 1.97                                                 

        O    O    O  XXX

3 #  517 Ethan Dear            Giffnock North AAC       1.87m          

     1.77 1.82 1.87 1.92                                                 

        O    O    O  XXX  

U15B Shot

6 #  520 Fraser Lipp           Giffnock North AAC      10.31m          

      9.94m  10.31m  10.25m  9.47m  9.96m  9.90m 

11 #  525 Oliver Maher         Giffnock North AAC       8.75m          

      8.75m  8.75m  8.56m

U15B Long Jump

2 #  528 Reuben Nairne         Giffnock North AAC       5.61m          

      5.31m  5.04m  5.54m  5.35m  5.43m  5.61m   

U15G High Jump

Flight 1

9 #  488 Rachel Callan         Giffnock North AAC       1.42m          

     1.27 1.32 1.37 1.42 1.47                                            

      

                               

Comments are closed.