13407069_1150825358309555_2457905108680798232_n

Fraser Lipp Javelin Gold

IMG_3416

Murray Fotheringham  Bronze 800m

IMG_3423

& Silver in  High Jump

13391602_643309202488861_7355506163322629066_o

Gold for Reuben Nairne in LJ and in Pole Vault Action

13443251_1114845868559352_5081103406799960418_o (1)

13403202_1114845751892697_7095098534565784901_o

Jason Wu  Bronze in 100m

13403182_1115349428508996_4915561942623691323_o

Jamie Sturrock Bronze in 800m

13442143_1115349258509013_5859308203115923723_n

Erin Wallace Gold in 1500m

13391483_1115348068509132_2093234736260247311_o

Alyson Bell in Sprint action

Giffnock North Athletes representing their schools in their respective age groups , turned in some excellent performances at the Scottish Schools Championships held Friday/Saturday at Grangemouth Stadium . In addition to the Gold Medallists and double  medallists, some excellent PBs achieved by many Giffnock Athletes . Roll on the National championships!  Some  Photos  courtesy of Bobby Gavin & Scottish Athletics .

Full Results from SSAA at the link below  but  the Roll call includes the following :

http://www.ssaa.co.uk/results/2016results/T&F_Results_2016.pdf

Alyson Bell Gold 200m D 26.79

Alyson Bell Silver 100m D 13.28

Adam Clayton  Silver 200 m B 23.10

Adam Clayton  Bronze 100 m B 11.38

Sophie Haldane  Gold 300m B 41.26  New Club Record

Sophie Haldane   Gold 300mHurdles B 46.06

Rochelle Moukala  Bronze B300m 42.58

Jason Wu Bronze 100m

Ethan Dear Gold HJ B 1.80m

Emma Barbour Silver HJ 1.61m

Jenna Wrisberg Silver 100m  A 11.90

Jenna Wrisberg Gold 100m  A 24.97

Erin Wallace Gold   1500m B 4.30.66

Sarah Eunson  Bronze 800m A 2.19.90

Eve Denholm  Silver 200m C 26.32

Eve Denholm  Silver 300m C 42.06 New Club Record

Iona Menzies  Bronze 100 hurdles A 15.77

Iona Menzies  Bronze 400 hurdles A 68.10

Emma Barbour Silver HJ

Reuben Nairne Gold in Long Jump D 5.34

Reuben Nairne Gold Pole Vault  D 3.10 & a CBP in addition

Fraser Lipp Gold in  Javelin D 36.28m

Heather Barnes Gold in 1500M C 4.50.42

Murray Fotheringham Silver in High Jump  D 1.51

Murray Fotheringham Bronze in 800m D 2.09.45

Jamie Sturrock Bronze in 800m B 2.01.00

Jamie Sturrock Silver in 1500m B 4.12.17

Oliver Watson Sweeney Silver 1500m Steeplechase B 6.27 New Club record

Alessandro Schenini Gold in Long Jump & CBP in addition 

Max Mc Harg Silver 80m H D 13.29

 

Please notify of any missing performances or mistakes in this post

email to clare.murrenson@gmail.com

 

Comments are closed.